piątek, 14 października 2016

Krzyżanowski w Pałacu Sztuki, 1925

W zbiorach Mazowieckiej Biblioteki Cyfrowej znalazłem wydany w 1925 roku katalog wystawy prac Konrada Krzyżanowskiego z warszawskiego antykwariatu Pałac Sztuki. Katalog zawiera spis 103 prac artysty, wśród których rozpoznać można kilka najbardziej znanych, np. „Babcia z wnuczkiem” z 1915 roku, przedstawiający malarza Bolesława Baake, o którym niedawno pisałem. Spis poprzedzony jest życiorysem Krzyżanowskiego oraz krótkim wstępem Mieczysława Tretera, autora pierwszej monografii poświęconej malarzowi, wydanej rok później, o której w swej korespondencji wspominają Moczarscy. Krzyżanowski – pisze Treter – „należał do tej wielkiej europejskiej rodziny artystów typu romantycznego


 – w przeciwstawieniu do pseudo-klasycznych formalistów – których malarstwo zasadza się na żywem i gorącem tętnie serca, na twórczej potrzebie wyrazu, a nie na chłodnej jeno rachubie, na beznamiętnej kaligrafji linji o z góry obmyślonym schemacie. Uznawał, że wszystko trzeba znać i wiele w sztuce umieć, ale wyżej zawsze cenił prawdziwego twórcę, aniżeli poprawnego wirtuoza formy, którego duch oschły i oziębły na szczerą wielką „poiesis” – t.j. na żywą twórczość o cechach poezji – nigdy zdobyć się nie potrafi.”


Znany przedwojenny warszawski antykwariat „Pałac Sztuki” mieścił się w Pałacu Wesslów na rogu ulicy Trębackiej i Krakowskiego Przedmieścia, pod adresem Trębacka 2. W zbiorach Referatu Gabarytów – Akta Miasta Warszawa znajdują się dwie fotografie ze stycznia 1940 roku pokazujące fasadę pałacu od strony Trębackiej z widocznymi szyldami antykwariatu.


Trębacka 2, styczeń 1940,
źródło: Akta Miasta Warszawa – Refereat Gabarytów 

Reprodukowany na okładce katalogu obraz to „Widok Beresteczka” z 1914, znajdujący się w zbiorach warszawskiego Muzeum Narodowego.

Konrad Krzyżanowski, Widok Beresteczka, 1914,
źródło: Cyfrowe MNW

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz